Čtvrtek 11. srpna 2022, svátek má Zuzana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 11. srpna 2022 Zuzana

Realitní okénko č. 1 - Katastr nemovitostí pro nemakléře

3. 08. 2020 20:38:13
Tento mini článek je určen pro ty z vás, pro které je "Katastr nemovitostí" velká neznámá. Pomůže Vám v základní orientaci. Dozvíte se také o aplikacích pro Android a iOS, které Vám usnadní vyhledávání informací o nemovitostech.

Tento mini článek je primárně určen pro ty z vás, kteří se pohybují v digitálním světě. Budeme pracovat se základní webovou stránkou "Nahlížení do katastru nemovitostí" https://nahlizenidokn.cuzk.cz, kde zdarma zjistíme základní informace o nemovitosti.

Nejdříve si osvětlíme pojem List vlastnictví (dále jen LV). List vlastnictví je základní pojem v realitní činnosti. Je jedinečný v daném katastrálním území. Je to veřejná listina, která obsahuje informace o vlastnících nebo spoluvlastnících, vlastněných nemovitostech a dalších podrobnostech. Existuje v tzv. informativní podobě (zdarma) - to si zde vysvětlíme nejvíce, nebo v placené podobě, kdy získáte tzv. plnohodnotný originál.

a) Pokud se jedná o dům či byt a nemáte LV, znáte určitě adresu a číslo popisné. Na webové stránce "Nahlížení do katastru nemovitostí" klikněte na "Stavba", zvolte obec, část obce, vyplňte číslo popisné a zvolte "Vyhledat". V případě, že se jedná o rodinný dům, ukáže se Vám přímo "Informace o pozemku". Zde vidíte "Číslo LV", na které můžete kliknout. V případě, že se jedná o byt v domě s více bytovými jednotkami (panelový nebo činžovní dům), zobrazí se Vám nalezené jednotky. Číslo za lomítkem u jednotek znamená číslo jednotky ("dveří") dle toho, jak vchodem procházíte, od jedničky přes dvojku dále. Kliknutím na požadovanou jednotku se Vám ukáže "Informace o stavbě". Zde vidíte "Číslo LV", na které můžete kliknout.

b) Pokud se jedná o pozemek bez stavby nebo pozemek se stavbou bez čísla popisného či evidenčního (např. chatka) a nemáte LV, možná znáte číslo parcely. Pokud číslo parcely neznáte a víte, kde je pozemek, doporučuji Vám aplikaci iKatastr (pro Android) nebo iKatastr2 (pro iOS). Když budete v místě, kde je parcela (nebo jakákoliv jiná nemovitost), pomocí těchto aplikací se Vám při zapnuté GPS a datovém internetu zobrazí číslo parcely (v místě Vaší polohy). Kliknutím na parcelu získáte informaci o nemovitosti podobně jak na webu "Nahlížení do katastru nemovitostí".

Na webové stránce "Nahlížení do katastru nemovitostí" již tedy můžete kdykoliv kliknout na "Parcela", zvolit obec, katastrální území, vyplnit parcelní číslo a zvolit "Vyhledat". Objeví se Vám "Informace o pozemku". Zde vidíte "Číslo LV", na které můžete kliknout.

c) Znáte-li číslo LV (jakékoliv nemovitosti), ignorujte body ad a) a b) a na webové stránce "Nahlížení do katastru nemovitostí" klikněte na "LV", zvolte katastrální území, vyplňte List vlastnictví a zvolte "Vyhledat". Webová aplikace Vám zobrazí pozemky, stavby, jednotky a práva stavby, které s daným LV souvisí.

Aplikace iKatastr a iKatastr2 můžete samozřejmě používat i v případech bodů ad a) a b) či kdykoliv a kdekoliv. Data Katastru nemovitostí jsou veřejná a můžete si beztrestně zjistit základní údaje o jakékoliv nemovitosti v České republice.

Všechny tyto zápisy z Katastru nemovitostí jsou tzv. informativní. Rozkliknutím jednotlivých položek na LV (pozemek, stavba, jednotka) zjistíte např. "Omezení vlastnického práva" (překážky pro následný převod), ale nedozvíte se detaily.

Ke zjištění všech informací o nemovitosti je nutný tzv. originál Listu vlastnictví, kde jsou všechny detaily. Pokud ho potřebujete, navštivte Katastrální úřad nebo Czech Point, kde Vám ho za poplatek vytisknou.

Pokud nevládnete digitálním světem, doporučuji Vám navštívit Katastrální úřad nebo Czech Point v blízkosti Vašeho bydliště, kde Vám za poplatek vytisknou originální List vlastnictví jakékoliv nemovitosti v České Republice.

Autor: Petr Michal | pondělí 3.8.2020 20:38 | karma článku: 11.97 | přečteno: 529x

Další články blogera

Petr Michal

Realitní okénko č. 2 - List vlastnictví pro nemakléře

Článek Vám přiblíží strukturu nejdůležitějšího dokumentu týkajícího se jakékoliv nemovitosti v ČR - Listu vlastnictví. Navazuje na minulý článek (Realitní okénko č. 1), kde jsem Vám popisoval různé cesty, jak se k němu dostat.

21.8.2020 v 9:40 | Karma článku: 7.07 | Přečteno: 263 |

Další články z rubriky Ostatní

František Skopal

Neuvěřitelné skutečnosti o fenoménu radosti

Tento článek je o spojení prožívání radosti s duchovním vzestupem člověka. Je o tom, jak obrovský význam má radost v našem životě. Na její křídlech se můžeme, ba dokonce máme vznést k výšinám.

10.8.2022 v 16:18 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 58 | Diskuse

Kristýna Hajská

Jak mne mí rodiče týrali - matka

Nic mne neučili, měla jsem všechno umět. Řekli mi, že mám věci dělat dokonale a to mělo stačit. "Dokonalost" jsem vnímala jako náboženství. Mám se klanět, mám sloužit, nevím komu a nevím jak. A bible nikde, žádný návod..

10.8.2022 v 10:25 | Karma článku: 18.15 | Přečteno: 737 | Diskuse

Jiří Herblich

Téma sociálního kreditu je konstrukt vlády, která nechápe lidské potřeby

Kdo poznává, ten věří, kdo nevěří žije jako pes ve společnosti, která jej toleruje. Víru oživuje to čím se člověk zabývá, přesto to není rozhodující proto, čemu člověk věří.

10.8.2022 v 8:50 | Karma článku: 5.52 | Přečteno: 315 | Diskuse

Jan Vavřík

Jak jsem potkal Tadeáše

K prázdninám patří cestování. Přes vysokou cenu benzinu lidé jezdí hlava nehlava. A všude, i v prodejnách rychlého občerstvení, narazíte na rodiče s dětmi, které přesně vědí, jaká jsou jejich práva.

9.8.2022 v 23:38 | Karma článku: 25.17 | Přečteno: 553 |

Karel Trčálek

Od starého Heitzmanna ke kolínskému Cyklonu B

Až zase pojedete vlakem a budete mít dvě hodiny času, vystupte v tomto zajímavém městě, kde dělal starostu Hitlerův soukmenovec. Z nádraží to je sotva deset minut chůze na kolínské náměstí s nádhernou knajpou„U třech pírek“

9.8.2022 v 18:51 | Karma článku: 17.43 | Přečteno: 353 | Diskuse
Počet článků 2 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 396

Narodil jsem se v Liberci, kde stále bydlím. Vystudoval jsem SPŠSE v Liberci, dále Institut Informatiky v Praze (1 rok dálkově). Nyní studuji obor Informatika na Pedagogické fakultě na Karlově Univerzitě. Mimo jiné jsem podnikatel zabývající se realitní činností. Splnil jsem požadavky zákona a absolvoval zkoušky určené Ministerstvem pro místní rozvoj, abych tuto činnost mohl vykonávat a nechal jsem se pojistit. Blog jsem se rozhodl založit proto, abych běžnému spoluobčanovi přiblížil zákulisí realitního zprostředkování a obeznámil ho se základními pojmy a procesy např. při prodeji.

Najdete na iDNES.cz