Čtvrtek 28. ledna 2021, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 28. ledna 2021 Otýlie

Realitní okénko č. 1 - Katastr nemovitostí pro nemakléře

3. 08. 2020 20:38:13
Tento mini článek je určen pro ty z vás, pro které je "Katastr nemovitostí" velká neznámá. Pomůže Vám v základní orientaci. Dozvíte se také o aplikacích pro Android a iOS, které Vám usnadní vyhledávání informací o nemovitostech.

Tento mini článek je primárně určen pro ty z vás, kteří se pohybují v digitálním světě. Budeme pracovat se základní webovou stránkou "Nahlížení do katastru nemovitostí" https://nahlizenidokn.cuzk.cz, kde zdarma zjistíme základní informace o nemovitosti.

Nejdříve si osvětlíme pojem List vlastnictví (dále jen LV). List vlastnictví je základní pojem v realitní činnosti. Je jedinečný v daném katastrálním území. Je to veřejná listina, která obsahuje informace o vlastnících nebo spoluvlastnících, vlastněných nemovitostech a dalších podrobnostech. Existuje v tzv. informativní podobě (zdarma) - to si zde vysvětlíme nejvíce, nebo v placené podobě, kdy získáte tzv. plnohodnotný originál.

a) Pokud se jedná o dům či byt a nemáte LV, znáte určitě adresu a číslo popisné. Na webové stránce "Nahlížení do katastru nemovitostí" klikněte na "Stavba", zvolte obec, část obce, vyplňte číslo popisné a zvolte "Vyhledat". V případě, že se jedná o rodinný dům, ukáže se Vám přímo "Informace o pozemku". Zde vidíte "Číslo LV", na které můžete kliknout. V případě, že se jedná o byt v domě s více bytovými jednotkami (panelový nebo činžovní dům), zobrazí se Vám nalezené jednotky. Číslo za lomítkem u jednotek znamená číslo jednotky ("dveří") dle toho, jak vchodem procházíte, od jedničky přes dvojku dále. Kliknutím na požadovanou jednotku se Vám ukáže "Informace o stavbě". Zde vidíte "Číslo LV", na které můžete kliknout.

b) Pokud se jedná o pozemek bez stavby nebo pozemek se stavbou bez čísla popisného či evidenčního (např. chatka) a nemáte LV, možná znáte číslo parcely. Pokud číslo parcely neznáte a víte, kde je pozemek, doporučuji Vám aplikaci iKatastr (pro Android) nebo iKatastr2 (pro iOS). Když budete v místě, kde je parcela (nebo jakákoliv jiná nemovitost), pomocí těchto aplikací se Vám při zapnuté GPS a datovém internetu zobrazí číslo parcely (v místě Vaší polohy). Kliknutím na parcelu získáte informaci o nemovitosti podobně jak na webu "Nahlížení do katastru nemovitostí".

Na webové stránce "Nahlížení do katastru nemovitostí" již tedy můžete kdykoliv kliknout na "Parcela", zvolit obec, katastrální území, vyplnit parcelní číslo a zvolit "Vyhledat". Objeví se Vám "Informace o pozemku". Zde vidíte "Číslo LV", na které můžete kliknout.

c) Znáte-li číslo LV (jakékoliv nemovitosti), ignorujte body ad a) a b) a na webové stránce "Nahlížení do katastru nemovitostí" klikněte na "LV", zvolte katastrální území, vyplňte List vlastnictví a zvolte "Vyhledat". Webová aplikace Vám zobrazí pozemky, stavby, jednotky a práva stavby, které s daným LV souvisí.

Aplikace iKatastr a iKatastr2 můžete samozřejmě používat i v případech bodů ad a) a b) či kdykoliv a kdekoliv. Data Katastru nemovitostí jsou veřejná a můžete si beztrestně zjistit základní údaje o jakékoliv nemovitosti v České republice.

Všechny tyto zápisy z Katastru nemovitostí jsou tzv. informativní. Rozkliknutím jednotlivých položek na LV (pozemek, stavba, jednotka) zjistíte např. "Omezení vlastnického práva" (překážky pro následný převod), ale nedozvíte se detaily.

Ke zjištění všech informací o nemovitosti je nutný tzv. originál Listu vlastnictví, kde jsou všechny detaily. Pokud ho potřebujete, navštivte Katastrální úřad nebo Czech Point, kde Vám ho za poplatek vytisknou.

Pokud nevládnete digitálním světem, doporučuji Vám navštívit Katastrální úřad nebo Czech Point v blízkosti Vašeho bydliště, kde Vám za poplatek vytisknou originální List vlastnictví jakékoliv nemovitosti v České Republice.

Autor: Petr Michal | pondělí 3.8.2020 20:38 | karma článku: 11.97 | přečteno: 509x

Další články blogera

Petr Michal

Realitní okénko č. 2 - List vlastnictví pro nemakléře

Článek Vám přiblíží strukturu nejdůležitějšího dokumentu týkajícího se jakékoliv nemovitosti v ČR - Listu vlastnictví. Navazuje na minulý článek (Realitní okénko č. 1), kde jsem Vám popisoval různé cesty, jak se k němu dostat.

21.8.2020 v 9:40 | Karma článku: 7.07 | Přečteno: 212 |

Další články z rubriky Ostatní

Josef Komárek

Jak je to vlastně s bohatstvím v nejkapitalističtější zemi světa?

Přibývá informací o problematickém dění v Rozpolcených Státech Amerických. Podle Vrchní Kazatelky Ryzího Kapitalismu M.Š. by měla být tato země nepochybně vzorem ve vytváření bohatství. Ale pro koho?

28.1.2021 v 13:50 | Karma článku: 18.19 | Přečteno: 422 | Diskuse

Gabriela Bretschneiderová

Prosby zůstaň, já se změním

Další fází končícího vztahu může být, zůstaň já se změním. Já se rozhodla tyhle slova už neslyšet a dávám šanci svému srdci. (Foto zapůjčené z internetu)

28.1.2021 v 11:47 | Karma článku: 3.98 | Přečteno: 262 |

Marek Valiček

Jak dlouho se můžou nosit jedny trenky?

Otrávená Bečva? Nevhodné injekce pro očkování? Nové koalice pro příští volby? Zahrádkářský zákon a zpevnění české koruny vůči euru? Kam se tato a další témata hrabou na ta, která řeší ti nejmladší z nás...

28.1.2021 v 11:14 | Karma článku: 31.14 | Přečteno: 787 | Diskuse

Gabriela Bretschneiderová

Stop obviňování, začni milovat sebe sama

Trápí tě obviňování, či tě obviňují? Přestaň to vnímat a začni milovat sebe sama. Dopřej si ten úžasný luxus. (Foto vypůjčeno z netu)

28.1.2021 v 10:38 | Karma článku: 3.27 | Přečteno: 100 |

Eliška Anna Kubičková

Nápady našich ministrů

Už delší dobu otvírám stránky sdělovacích prostředků na Internetu nebo zapínám rozhlasové zprávy s podivným pocitem děsu a hrůzy, co zase někdo z vlády nebo jejích poradců vymyslí.

27.1.2021 v 18:53 | Karma článku: 21.02 | Přečteno: 394 | Diskuse
Počet článků 2 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 360

Narodil jsem se v Liberci, kde stále bydlím. Vystudoval jsem SPŠSE v Liberci, dále Institut Informatiky v Praze (1 rok dálkově). Nyní studuji obor Informatika na Pedagogické fakultě na Karlově Univerzitě. Mimo jiné jsem podnikatel zabývající se realitní činností. Splnil jsem požadavky zákona a absolvoval zkoušky určené Ministerstvem pro místní rozvoj, abych tuto činnost mohl vykonávat a nechal jsem se pojistit. Blog jsem se rozhodl založit proto, abych běžnému spoluobčanovi přiblížil zákulisí realitního zprostředkování a obeznámil ho se základními pojmy a procesy např. při prodeji.

Najdete na iDNES.cz